Belépés

Regisztráció

Kérjük, adja meg szerződése megkötésekor rögzített email-címét. A regisztrációt csak az email-címhez tartozó, aktív szerződés esetén tudjuk engedélyezni.
Pannon Safe
Pannon Safe
Blog > Casco > Segítünk eligazodni a gépjármű-biztosítások útvesztőjében

Segítünk eligazodni a gépjármű-biztosítások útvesztőjében

Casco 2018. 07. 31.

Mivel az autó a legtöbb háztartás második legértékesebb tulajdona, ezért nyilvánvalóan kiemelt értéket képvisel. A kiemelt értékeinket pedig kiemelt figyelemmel tüntetjük ki, mondhatnánk: vigyázunk rá, mint a szemünk fényére. Igen ám, de mi történik, ha mégis beüt a krach? Súlyos ára lehet annak, ha nem készülünk fel időben az esetleges kockázatokra. Ebben a cikkben mindent összegyűjtöttünk, amit az autós biztosításokkal kapcsolatban tudnod kell.>

Milyen gépjármű-biztosításokat különböztetünk meg

Gépjármű-biztosításnak nevezzük azokat a biztosítási típusokat, amelyek az autóban keletkezett, valamint annak használatához kapcsolódó károkat fedezi. A legtöbb autós tudja, hogy gépjárművére kötelező biztosítást kell kötnie - ez nem opcionális, hanem előírt szabály -, illetve döntése esetén casco-val is kiegészítheti biztosítását. Ez tehát az autósok számára elérhető két biztosítási fajta.

 

Ezenfelül azonban köthető balesetbiztosítás az autó utasaira, valamint a járműben szállított vagyontárgyakat is biztosíthatjuk. Ezzel kapcsolatban már kevesebben értesülnek. Ahogyan az sem mindenki számára egyértelmű, hogy pontosan mit is kell tudnunk az autós biztosításokról. Milyen káresemények bekövetkeztekor térít a biztosító, és milyen egyéb dolgokra kell figyelnünk, amikor kgfb-t vagy cascot kötünk. Ezzel foglalkozunk a továbbiakban.

Mire terjed ki a kötelező?

Magyar törvények kimondják, hogy a gépjármű forgalmi engedélybe bejegyzett üzembentartó kötelezett a szerződéskötésre. Ez annyit tesz, hogy a kötelező biztosítás - ahogyan azt a megnevezéséből is kitalálhatjuk -, törvény által előírt kötelezettségünk.

 

Ez lényegében egy hárompólusú biztosítási jogviszony, mely a biztosítottra, a biztosítóra és a károsultra terjed ki. A szerződés értelmében a biztosított követelheti a biztosítótól, hogy fedezze az általa okozott károk megterítését a károsult felé. Azaz, ha balesetet okozok, a kgfb fedezi a károsult javítási és egyéb költségeit. Az enyémet azonban nem.

 

Érdekesség, hogy bizonyos államokban még a mai napig él az úgynevezett pénzügyi felelősség elve. Ez annyit tesz, hogy kizárólag azok a személyek kaphatnak vezetői engedélyt, akik igazolni tudják, hogy egy balesetet követően akár nagy összegű kártérítést is képesek biztosítani. Gyakorlatilag ezt váltja ki a kötelező biztosítás.

 

Miért érdemes cascot is kötni, és mire figyelj?

Az talán nem képezheti vita tárgyát, hogy így vagy úgy, de közúti balesetet bárki szenvedhet. Az is rendben van, hogy a kötelező fedezi az általunk okozott károkat. De mi a helyzet az általunk elszenvedettekkel? Erre a kgfb már nem terjed ki. Ahogyan a viharok okozta gépjármű-roncsolódást, illetve a vad- és lopáskárokat sem.

 

További jó hír, hogy az elmúlt években a piaci verseny miatt a casco biztosítások díjtételei jelentős mértékben csökkentek, ezért egyre szélesebb rétegek számára elérhető.

 

Ha a legmegfelelőbb üzletet akarod kötni, nem feltétlenül a teljes körű casco a legoptimálisabb választás. Bár a teljes körű casco kiterjed az elemi, valamint a törés- és lopáskárokra, plusz az üvegtörésre is, egyáltalán nem biztos, hogy neked minderre szükséged van.

 

Dönthetsz úgy, hogy csak az egyes kárfajtákra kiterjedő cascot kötsz, ezzel pedig spórolhatsz a biztosítás díján. Ebben az esetben azt érdemes mérlegelned, hogy milyen károk azok, amelyeket még önerőből ki tudsz fizetni.

 

Többen gondolják úgy, hogy a casco biztosítás költségeit önrészemeléssel csökkentik. Ez alapvetően nem rossz elgondolás, hiszen ezzel tényleg mérséklődnek a költségek, azonban egy komolyabb káreset bekövetkeztével könnyedén nagyobb kiadásba verhetjük magunkat. Azt javasoljuk tehát, hogy ne az önrész összegének emelésével próbáld csökkenteni a cascod árát.

 

Ráadásul Magyarországon a lopáskárok aránya viszonylag alacsony (kb. 10%), ezért ezt akár helyettesítheted egy komolyabb riasztóval. Amin nem éri meg spórolni, az a töréskárokra vonatkozó szegmens, hiszen a casco biztosításokkal kapcsolatos térítések mintegy 40%-a adódik ebből a káresetből.

 

A Pannon-Safe kiemelt támogatója a Trabantszerelem nyári Skandináv túrájának. Ennek keretein belül hetekig hasznos tanácsokat és tudnivalókat osztunk meg veled utazásról és autózásról. Ezen felül pedig egy nyereményjátékot is hirdetünk, melynek részleteiről itt olvashatsz.